Dimenzování vrtného pole - Teplo ze země


Dimenzování vrtného pole


Věděli jste, že je možné příliš krátký vrt jeho nadměrným využíváním úplně vymrazit? Abychom tomu zabránili, využíváme specializovaný software pro navržení optimální délky a počtu vrtů pro Vaše tepelné čerpadlo.

Aby tepelné čerpadlo s vrtem správně fungovalo, je potřeba, aby vrt nebyl příliš krátký ani příliš dlouhý. Krátký vrt nestačí zásobovat tepelné čerpadlo dostatečným množstvím tepla a dochází k nadměrnému podchlazování oběhové kapaliny ve vrtu. Pokud je taková situace dlouhodobější, může dojít až úplnému vymražení vrtu, kolem vrtu se vytvoří doslova ledová zóna a vrt není možné dále využívat.

Nadměrně dlouhý vrt provozu tepelného čerpadla nevadí, ale na druhou stranu proč platit za hlubší vrt, když čerpadlo bude spolehlivě fungovat i s o něco kratším vrtem?

Pro určení optimální délky vrtu pro danou instalaci používáme specializovaný výpočetní software EED (Earth Energy Designer). S pomocí tohoto programu je možné stanovit optimalizovat vrtné pole tak, aby ani po mnoha desítkách let provozu nedošlo k poklesu teploty oběhové kapaliny ve vrtech s nepříznivými důsledky na výkon a ekonomiku provozu tepelného čerpadla.

Program umožňuje navrhovat tepelnou bilanci jak pro odběr, tak pro ukládání tepla do vrtů. Pokud tedy chcete využívat vrty i pro chlazení objektu v létě, je možné tomuto požadavku vrtné pole přizpůsobit.

Pro velké instalace (v řádu desítek kW výkonu tepelného čerpadla) je ideální, pokud se do programu zadávají přesně stanovené parametry horniny v místě stavby, změřené pomocí Thermal Response Testu (o tomto testu se můžete více dozvědět zde). Ve spojení s Thermal Response Testem zaručuje výpočet celkové potřebné metráže a rozmístění vrtů pomocí programu EED jistotu dlouhodobé optimální funkčnosti vrtného pole.

Přesný výpočet optimální délky vrtu šetří Vaše peníze.

S dalšími dotazy se na nás neváhejte obrátit.zavřít
Mapa stránek
zavřít
Vyhledávání